Symultana (gra jednoczesna, seans gry jednoczesnej, symultanka) – gra pomiędzy jednym zawodnikiem (symultanistą), a wieloma przeciwnikami, rozgrywana na wielu (czasem tysiącach) szachownicach. W wyjątkowym sytuacjach gra wielu zawodników, z których każdy ma wielu przeciwników (symultana grupowa).

Najczęściej symultana odbywa się pomiędzy mistrzem szachowym, a amatorami i jest doskonałą metodą popularyzacji gry w szachy.

Sławne symultany i rekordy

Największa ilość jednoczesnych partii symultanicznych

Grupowy rekord świata pod względem liczby partii symultanicznych pochodzi obecnie z 24 grudnia 2010 r. gdzie w Indiach , 1024 mistrzów rozegrało symultany z aż 20480 przeciwnikami (wśród grający znaleźli się m.in. ministrowie, aktorzy, ok. 12000 uczniów, 3000 studentów i 5000 graczy klubowych.

Symultany na ślepo

Zupełnie osobną kategorią symultan są symultany „na ślepo”. Gra na ślepo polega na rozgrywaniu partii przez bez patrzenia na szachownicę i jest niezwykle wymagająca, może prowadzić nawet do wyczerpania fizycznego i psychicznego symultanisty.

Marc Lang z Niemiec ustanowił w  2011r. w Sontheim rekord w grze symultanicznej na ślepo poprzez rozegranie partii z 46 przeciwnikami, osiągając wynik: 25 zwycięstw, 19 remisów i 2 porażki.