(Informacja: artykuł jest dopiero zalążkiem i wymaga rozwinięcia.)

Dawid Janowski
Dawid Janowski

Dawid Merkelowicz Janowski – ur. 6 czerwca 1868 r. w Wołkowysku, zm. 15 stycznia 1927 w Hyères we Francji) szachista francuski o korzeniach polskich, jeden z najsilniejszych szachistów przełomu wieków XIX i XX, posiadający ostry, nieprzewidywalny styl gry. Pretendent do tytułu mistrza świata na początku XX wieku.

Początki kariery

Janowski w 1980r. przeprowadził sie do Paryża. Od tego momentu rozpoczęła się jego profesjonalna kariera. Został stałym bywalcem legendarnej kawarni szachowej Café de la Régence. Na poczatku XX wieku wygrał kilka silnych turniejów midzynarowych: Monte Carlo (1901), w Hanowerze (1902) and Wieden (dzielone I miejsce, 1902) i w Barmen (dzielone I miejsce, 1905)

Dawid Janowski był graczem porywczym i nieprzewidywalnym. Na ogół rozgrywał partię szybko i potrafił wciągnąć przeciwnika w taktyczne zawirowania na szachownicy. Capablanca uważał, że „Janowski w formie był jednym z najbardziej niebezpiecznych, wzbudzających lęk przeciwników, jacy istnieją”. Z drugiej zaś strony, potrafił niespodziewanie szybko przegrać, a największą jego słabość stanowiła gra końcowa, której starał się zresztą unikać.

Mecz Lasker – Janowski o mistrzostwo świata

Pomimo przekonujących zwycięstw w dwóch poprzednich meczach, Emanuel Lasker zaproponował Janowskiemu rozegranie oficjalnego meczu o tytuł mistrza świata. Niektórzy twierdzą, że było to zamierzone działanie Laskera i miało na celu uniknięcie pojedynku z bardziej groźnymi rywalami. Mecz odbył się w 1910r. i ponownie zakończył się miażdżącym zwycięstwem Laskera. Janowskiemu udało się zremisować zaledwie trzy partie, osiem zaś przegrał, nie odnosząc ani jednego zwycięstwa.

Schyłek kariery

Janowski niejednokrotnie uczestniczył jeszcze w turniejach międzynarodowych zarówno przed, jak i po wybuchu I wojny światowej. Ze znaczniejszych osiągnięć można wymienić dzielone I miejsce w turnieju w Nowym Jorku w 1916r., w którym wyprzedził m. in. José Raúla Capablancę. Dawid Janowski zmarł 15 stycznia 1927r. we Francji na nieuleczalną wówczas gruźlicę.

Przeciwnik Zwycięstwa Porażki Remisy
Bilans Dawida Janowskiego z graczami czołówki światowej
Wilhelm Steinitz +5 -2
Michaił Chigorin +17 -4 =4
Joseph Henry Blackburne +6 -2 =2
Siegbert Tarrasch +5 -9 =3
Frank Marshall +28 -34 =18
Akiba Rubinstein +3 -5
Géza Maróczy +5 -10 =5
Carl Schlechter +13 -20 =13
Emanuel Lasker +4 -25 =7
José Raúl Capablanca +1 -9 =1
Aleksander Alechin +2 -4 +2