Koszyk (0) Zamknij

No products in the cart.

Return to shop

Figury szachowe Staunton

Szachy (figury szachose) Staunton Timeless

Profesjonalne, turniejowe szachy (figury szachowe) typu Staunton to rodzaj popularnych szachów, które wykorzystywane są z reguły do turniejów i imprez szachowych.

Zdobyły ogromną popularność już kilkadziesiąt lat temu i weszły do kanonu wzoru figur szachowych. Z reguły wykonywane są z elegancko wykończonego drewna, ale spotyka się również figury plastikowe, a nawet metalowe.

Historia szachów Staunton

Wzór figur ujrzał światło dzienne w roku 1849, a jego nazwa pochodzi od silnego i szanowanego szachisty – Howarda Stauntona, który podpisał pierwszy komplet tych szachów. Od tego czasu są to bezsprzecznie najpopularniejsze szachy turniejowe na świecie.

Cechy charakterystyczne figur Staunton

Doczekały się wielu odmian i typów (np. Staunton Timeless), różniących się w szczególności wykonaniem skoczka (konia) szachowego. Charakterystycznymi elementami są na przykład nacięcia wykonywana na gońcach (poprzeczne nacięcie) i wieżach (4 małe rowki).

Figury Staunton nie mają nadmiernych elementów dekoracyjnych i artystycznych, które mogłyby rozpraszać graczy podczas rozgrywki na turnieju szachowym.

Podobne Post