Poddanie

Poddanie (poddanie partii) – akt uznania się za pokonanego w szachach.

Zawodnik poddaje się na ogół w beznadziejnej jego zdaniem pozycji. Dla gracza rozpoczynającego przygodę z szachami może to być sytuacja gdy został mu sam król, a przeciwnik posiada dwa hetmany. Dla doświadczonego arcymistrza, który gra z równorzędnych partnerem, momentem poddanie może być sytuacja, gdy traci decydującego pionka, lub gdy jego figury są bardzo pasywne. Poddanie ma na celu oszczędzenie sobie kończenia męczącej i skazanej na klęskę gry.

Ciekawostką jest fakt, że zdarzały się sytuacje, gdzie nawet najlepsi zawodnicy na świecie poddawali się w pozycji, która nie była wcale przegrana. Znanym przypadkiem jest druga partia z meczu rewanżowego Kasparow – Deep Blue, gdzie ówczesny mistrz świata poddał się komputerowi, nie zauważając możliwości dania po kilku ruchach wiecznego szacha.

Inną ciekawostką jest sposób poddawania się przez niektórych graczy. Na ogół jest to wyciągnięcie ręki, zatrzymanie zegara lub wypowiedzenia słów “Poddaje się”. Jednakże np. w czasie jednego z turniejów błyskawicznych Aron Nimzowitsch, zdenerwowany po tym jak przegrał decydującą o pierwszym miejscu partię, wstał od stolika i wykrzyczał: “Czy musiałem przegrać z tym idiota?”.

Podobne Post