Plan

Plan – strategiczny zamysł, idea w szachach, konstruowany w celu osiągnięcia korzyści (materialnych lub pozycyjnych), a w efekcie wygrania lub (w przypadku gorszej pozycji) zremisowania partii.

W partiach graczy turniejowych plany (zarówno w ataku jak i obronie) posiadają na ogół obydwoje gracze. Ich starania ścierają się ze sobą prowadząc do strategicznej i taktycznej walki na szachownicy. Na ogół plany są dosyć odległe, lecz do realizacji wymagają liczenia wariantów już od pierwszego posunięcia.

Przykładami planów strategicznych mogą być: atak na osłabionego króla, atak pionkami na skrzydle hetmańskim w celu otworzenia linii i stworzenia słabego izolowanego piona u przeciwnika, zajęcie ważnej placówki (pola) w centrum przez skoczka.

W partiach graczy początkujących plany są bardzo proste i ograniczają się najczęściej do prostych motywów taktycznych, np. zabicia figury przeciwnika, dania ma królowi na ósmej linii, doprowadzenia pionka do pola przemiany.

Sklep jest czasowo nieczynny. Zamówienia nie są realizowane. Jeżeli zależy Państwu szczególnie na jakimś produkcie, prosimy o wysłanie wiadomości na adres kontakt@szachmat.com Zamknij