Nieprawidłowy ruch

Nieprawidłowy ruch – ruch niezgodny z zasadami gry szachowej, np. przesunięcie piona do przodu o 3 pola albo roszada w sytuacji, gdy król wykonał już wcześniej posunięcie.


Kary za nieprawidłowy ruch

Kara za nieprawidłowy ruch w partii turniejowej zależna jest zwykle od tempa gry i aktualnie obowiązujących przepisów. W przypadku szachów klasycznych z dużą ilością czasu do namysłu (np. 2 godziny na całą partię) po stwierdzeniu nieprawidłowego ruchu sędzia nakazuje cofnąć wykonanie ruchu do momentu, w którym stwierdzono nieprawidłowy ruch i wykonać ruch prawidłowy, z zastosowaniem zasady "dotknięta idzie" (o ile to możliwe, musi to być ruch tą samą bierką). Następnie partia toczy się dalej, z zastrzeżeniem jednak że po kolejnych dwóch nieprawidłowych ruchach zawodnika, przegrywa on automatycznie partię. W szachach szybkich (np. 30 minut na partię) dodatkowo zawodnik może być ukarany odjęciem czasu do namysłu lub dodaniem czasu do namysłu przeciwnikowi. W szachach błyskawicznych (np. 5 minut) nieprawidłowy ruch powoduje przegraną gracza.

Nieprawidłowe ruchy praktycznie nie zdarzają się wśród arcymistrzów, są jednak powszechne wśród młodych szachistów rozpoczynających karierę turniejową.

Sklep jest czasowo nieczynny. Zamówienia nie są realizowane. Jeżeli zależy Państwu szczególnie na jakimś produkcie, prosimy o wysłanie wiadomości na adres kontakt@szachmat.com Zamknij